PŘEBALUJEME

vše o látkových plenách a zdravém zadečku Vašeho dítěte

OBLÉKÁME

Hýčkejte miminko v oblečení z měkkých a jemných materiálů, dnes a denně.

NOSÍME

buďte svému miminku stále nablízku. Vydejte si vstříc novým dobrodružsvím.

Nošení dětí a vliv na jejich vývoj ?

Nošení dětí je běžnou součástí přirozeného života mnoha národů ( např. Afrika, Asie). Dětí tráví většinu času s matkou, doprovází ji při denních činnostech. V Evropě tato tradice postupně zanikala od dob našich prababiček. Východní národy (Rumunsko) nosí děti dodnes.

S postupným rozvojem modernizace a ekonomickou vyspělostí západní Evropa odkládala šátky a přiklonila se k transportování dětí v kočárcích.

Jak je možné, že mnoho rodičů v současné době upouští od sofistikovaných modelů kočárků různorodých designů a tvarů ? Nejenom osobní zkušenosti, ale mnohé vědecké výzkumy prokazují pozitivní vliv nošení dětí nejen na dítě, ale i "nosiče".

 

Nošené děti méně pláčou - při srovnání "nosících" kultur a "nenosících" kultur bylo zjištěno, že nošené děti méně pláčou. Zatímco běžný denní pláč  dětí  v západních kulturách je počítán na hodiny, u nosících kultur se jedná pouze o minuty. Skupina rodičů, která byla vyzvána a instruována, jak nosit své děti, potvrdila, že plačtivost jejich dětí se snížila až o 43%. Nošené děti působí velmi spokojeným dojmem a jakoby zapomněly na běžné mrzutosti.

 

Nošené děti se více učí - nošené děti získávají daleko více podnětů pro svůj psychomotorický vývoj, než dítě ležící v postýlce či kočárku. Perspektiva pohledu nošeného dítěte je velmi podobná jako matky a přináší dítěti daleko více inspirací než pohled do stropu, nebo boudičky kočárku. Neustálý pohyb nosiče jemně cvičí a trénuje svalstvo miminka, které je  takto nenásilně posiluje a zpevňuje.

 

Nošené děti se snadněji adaptují na vnější svět - představte si  9 měsíců jemného pohupování, tlumených zvuků z vnějšího světa, tlukot srdce maminky, teplo a přítmí - to je matčina děloha a miminko v ní. Porod přináší náhlý zvrat v životě, na který si musí novorozenec  přivyknout. Začnete-li nosit dítě od narození, přesunete jej do "náhradní" dělohy - stále slyší známý tlukot srdce, teplo, známé houpání a blízkost matky.

Novorozenec vyžaduje neustálou přítomnost maminky, což může v běžném životě narušit chod domácnosti. Zejména máte-li další malé děti. 

 

Nošené děti jsou  samostatnější - mnoho rodičů potvrzuje, že jejich nošené dítě velmi snadno navazuje kontakty s okolím, je velmi komunikativní a dříve se osamostatňuje.  Je otázkou, zda- li důvodem je jistota, kterou dítě získalo v raném věku, že  rodiče jsou vždy na blízku, nebo jiný nám neznámý faktor.

Co přináší nošení dětí rodičům ?  

Citové pouto- blízkost maminky a děťátko rozvíjí obrovské vzájemné citové pouto. Ten pocit, kdy můžete kdykoliv políbit hlavičku svého dítěte a hluboký pohled z očí do očí, který  poznáte při nošení jsou nezapomenutelnými zážitky na celý život.

 

Volnost - s dítětem v šátku se můžete pohybovat kdekoliv a kdykoliv. Již žádné schody, tramvaj, autobus či kopec pro Vás nejsou překážkou. Při nakupování nemusíte řešit, jak zvládnout kočárek a nákupní vozík současně. Při vycházkách máte volné ruce, které jsou vždy k dispozici pro malou ručku staršího sourozence. Váš pejsek  si Vašeho mateřství dosyta užije, protože Vás již nic neomezuje, kam na procházku.

 

Poznání- díky bezprostřednímu  kontaktu s dítětem, lépe a rychleji pochopíte jeho potřeby, požadavky, pláč a radost, které s Vámi sdílí. Toto pochopení udělá z péče o dítě to nejkrásnější období v životě rodičů, na které budete rádi vzpomínat.

 

 

 

 Kde koupit: Manduca

Víte co je…

Kalhotková plena?

připomína svým tvarem kalhotky a je velmi jednoduchá na manipulaci. Zapíná se ...

Novinky e-mailem

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Anketa

V čem nosíte své dítě ?

Ukázat výsledky

Publikační systém WebGet© IT STUDIO s.r.o., 2002-2020